Největší producenti kávy

Top 10 největších producentů kávy na světě:

1. Brazílie – více než 150 let je na nejvyšší příčce mezi producenty kávy Brazílie. S podílem více než 30% neohroženě kraluje velmocím kávy. Tato jihoamerická země vyprodukuje ročně více než 50 milionů kávových pytlů.

2. Vietnam – i když káva z této země nepatří mezi nejkvalitnější, s výrobou skoro 19 milionů pytlů jí patří druhá příčka v žebříčku.

3. Kolumbie – naopak káva z této země patří ve světovém měřítku mezi nejkvalitnější. S výrobou kolem 10 milionů pytlů je na třetí příčce.

4. Indonésie – Arabica z Indie patří mezi nejlepší kávy na světě. Pěstují ji drobní pěstitelé. S výrobou kolem 9 milionů pytlů patří na čtvrté místo na světě.

5. Indie – plantáže na jihu země produkují ročně kolem 5 milionů pytlů kávy. Většinu tvoří méně kvalitní robusta.

6. Etiopie – tato země se považuje za rodiště kávy. Ve vysokých nadmořských výškách se pěstuje kvalitní káva. Drobní zemědělci produkují ročně více než 4 miliony pytlů kávy, což tuto zemi řadí na 6. místo na světě a 1. v Africe.

7. Honduras – ideální klima a prostředí řadí tuto zemi na 7. místo na světě. Ročně vyprodukuje kolem 4 milionů pytlů kávy.

8. Peru – kvalitní káva pěstovaná na kopcích And je známá na celém světě. Země ročně produkuje do 4 milionů pytlů.

9. Guatemala – do 4 milionů pytlů kvalitní kávy vyprodukuje i tato země. Káva z Guatemaly patří mezi kvalitní a kávičkáři velmi žádané.

10. Mexiko – trh v USA je zásobován hlavně kávou z této země. S výrobou 3,7 milionu pytlů ročně uzavírá první desítku největších kávových producentů na světě.